Aktualności

Recydywista stracił pojazd za jazdę po alkoholu

Data publikacji 04.04.2024

Od 14 marca obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na taki krok, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przekonał się o tym 37-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego, który tylko w tym roku był już dwukrotnie zatrzymywany za jazdę pod wpływem alkoholu. To kolejne surowe konsekwencje, które go spotkały. Mężczyzna siedział już za takie przestępstwo w więzieniu.

Krapkowiccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę, który nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli ich uwagę przykuł stan psychofizyczny 37-latka oraz zapis w systemie, iż nie posiada on uprawnień. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie trzeźwości potwierdziło ich przypuszczenia. Okazało się, że 37-latek miał w organizmie ponad promil alkoholu.

Jak wynikało z historii przewinień mieszkańca naszego powiatu nie był to jego pierwszy raz kiedy postanowił wsiąść za kierownicę na „podwójnym gazie”. Tylko w tym roku zrobił to dwukrotnie. W styczniu kiedy wskaźnik alkomatu pokazał blisko 2 promile oraz w marcu kiedy mężczyzna wydmuchał ponad promil. Wcześniej popełniał podobne czyny za co kilkukrotnie trafiał do więzienia, ale wychodząc z niego nadal wsiadał za kierownicę.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br. funkcjonariusze tymczasowo zabezpieczyli jego samochód na policyjnym parkingu. To kolejny przykład z naszego województwa nieodpowiedzialnego zachowania kierującego, w którym zastosowanie mają przepisy dotyczące przepadku samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy. Surowa kara, która grozi za popełnienie tego przestępstwa to do 5 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdu. Teraz 37-latek oprócz wymienionej kary i orzeczenia kolejnego zakazu, musi się również liczyć z utrata pojazdu.

Od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;

  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;

  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

   - był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
   - znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Powrót na górę strony